Saranda

Saranda je nejkrásnější, nejznámější a nejvyhledávanější přímořské letovisko Albánské riviéry. Leží na jihu Albánie, na pobřeží Jónského moře, 280 km od hlavního města Tirany a 14 kilometrů od řeckého ostrova Korfu.

V posledních dvaceti letech se Saranda změnilo k nepoznání. Vyrostly zde nové hotely, apartmánové domy, upravila a prodloužila se promenáda v centru města, podél které je několik set metrů dlouhá městská pláž. Vše je přizpůsobeno turistům, kteří zde přijíždí na dovolenou a najdou zde vše, co potřebují – restaurace s výbornou kuchyní, bary, bistra, malý zábavní park, noční kluby, obchody, malé krámky s kořením, stánky se zmrzlinou a hlavně krásné moře s mnoha plážemi.

Díky nezaměnitelnému panoramatu města, kdy strmé svahy, na kterých je Saranda rozložena, padají příkře do moře, si ji můžete snadno splést s Monakem.

Počasí, moře a pláže

Saranda má teplé a příjemné středomořské klima. Během roku je zde okolo 300 slunečních dnů, teplota od června do konce září se pohybuje nad 30°C, od dubna do poloviny listopadu neklesne pod 20°C, i během zimních měsíců je nad 10°C. Teplota moře přes léto je kolem 25°C.

Saranda má členité pobřeží s oblázkovými plážemi. Naprosto unikátní je několik set metrů dlouhá městská pláž v centru podél promenády, je zde mnoho malých zálivů se skrytými plážemi. Mezi nejznámější pláže patří Albatros, Maestral, Santa Quaranta, Mango.

10 km jižně od Sarandy se nachází bývalá rybářská vesnice Ksamil, kde jsou jedny z nejkrásnějších pláží na Albánské riviéře, které jsou součástí národního parku. Písčité pláže nedaleko 3 neobydlených ostrovů lákají k relaxaci a odpočinku společně s mnoha restauracemi a bary.

Historie

Město založili v 5. století př. n. l. v chráněné zátoce Řekové. Přetrvalo období starého Říma a Byzantské říše, nikdy ale nezískalo významné postavení. V 16. století se město stalo součástí Osmanské říše.

O celou oblast kolem Sarandy počátkem 20. století usilovalo Turecko a Řecko, v roce 1912 se stala pevnou součástí Albánie, počet obyvatel byl ale pouhých několik stovek.

Po II. světové válce zde již žilo kolem 10 000 obyvatel a bylo postaveno několik podniků zaměřených na potravinářský průmysl.

Po roce 1991 se začal kdysi zpustlý přístav přeměňovat do podoby přímořského turistického letoviska v jižní Albánii.

Současnost

Překotný stavební boom po roce 2000 způsobil zásadní změnu města – bylo postaveno velké množství hotelů, apartmánových domů, hlavně v nové jižní části, které se neustále rozšiřuje.
Nejbližším plánem je dokončení tunelu pod horským hřebenem, který odděluje Sarandu od vnitrozemí, a který významně zkrátí a urychlí dopravu do města.

Významným počinem bude vybudování letiště v Sarandě, které má vzniknout v nejbližších letech.

V Sarandě je před dokončením páteřní silnice, která odlehčí přetíženou dopravu podél pobřeží v letních měsících.
V severní části města bude vybudován nový jachetní přístav.

Naprosto zásadní ale bude pro celou Albánii i Sarandu připravovaný vstup do EU, který na základě uzavřených smluv proběhne v nejbližších letech.