Ksamil

Jedno z nejnavštěvovanějších míst Albánské riviéry leží přibližně 10 km jižně od Sarandy na poloostrově. Ksamil je bývalá rybářská vesnice, která se za poslední dvě desetiletí změnila k nepoznání. Postavily se zde nové hotely, penziony, restaurace, bistra, bary, obchody se vším potřebným.

Najdete zde mnoho písečných a oblázkových pláží, které bývají v hlavní sezonu přeplněné. Těsně vedle pobřeží je několik malých ostrovů, na které se můžete dostat v rámci výletu na motorových člunech, k dispozici jsou šlapadla.

Butrint

Historické město Butrint je zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. Leží na jihovýchodním výběžku poloostrova Ksamil nedaleko Sarandy na jihu Albánie. Historie města sahá do 5. st. před n. l., kdy ho založili Řekové, než jej ve 2. st. před n. l. ovládli Římané. Později jej získali Turci a dokonce v době napoleonských válek byl Butrint součástí francouzského impéria.

Tento sled historických událostí nám zanechal mnoho cenných historických památek – řecké období charakterizuje divadlo, dva chrámy a zdobené brány. Římané nám zanechali římské lázně, chrám bohyně Minervy, vila Diaporit, palác Triconch, v byzantském stylu je basilika. Benátčané zanechali trojúhelnikovou pevnost.

V okolí Butrintu je přírodní rezervace s Butrintským jezerem s řadou ohrožených druhů fauny a flory.

 

Hrad Kalaja e Lëkurësit

Hrad leží na jednom z vršků nad Sarandou a je z něj nádherný výhled na město, zvlášť kouzelný je pohled na západ slunce.

Hrad nechal postavit v roce 1 537 turecký sultám Sulejman na podporu svého tažení na řecký ostrov Korfu.

Je snadno dostupný ze Sarandy po asfaltové komunikaci. Dnes je díky své neopakovatelné atmosféře využívaný pro potřeby restaurace s velkou terasou, konají se zde svatby, různé slavnosti.

 

Modré oko

Modré oko je neobyčejně silný krasový pramen, který vyvěrá nedaleko Sarandy. Křišťálově čistá voda vytváří kruhové jezírko, ze kterého vytéká řeka Bystrica.

Je to velmi navštěvované místo v krásné scenérii s duby, platany a břečťany. K dispozici je několik restaurací a stánků s občerstvením.

Řecký ostrov Korfu

Řecký ostrov Korfu je snadno dostupný ze Sarandy trajektem (1,5 hod) nebo rychlolodí (30 min). Díky srážkám je nejzelenějším řeckým ostrovem.

Po vylodění v hlavním městě Kerkyře můžete obdivovat staré město v benátském stylu s restauracemi a obchody a stánky na každém kroku. Jsou zde 2 pevnosti, památky z 6. st. před n. letopočtem, byzantské i katolické stavby. 15 km od hlavního města je Villa Achilleion, což bylo oblíbené letní sídlo rakouské císařovny Sissi. 

Na Korfu jsou jedny z nejkrásnějších pláží a to jak oblázkových v malých zátokách, tak dlouhých písčitých. K nejznámějším letoviskům patří Barbati pod nejvyšší horou Pantokrátor, dále Nissaki, Dassia, nebo asi nejzajímavější místo na Korfu Paleokastrica kvůli svému klášteru a dramatickému pobřeží s plážemi.

 

Gjirokastra

Gjirokastra leží něco přes hodinu jízdy autem od Sarandy za horským hřebenem směrem do vnitrozemí Albánie.

Staré město Gjirokastry bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO jako výjimečný příklad zachovalého osmanského města. Bylo založeno Řeky, ale od 15. století bylo součástí Osmanské říše.

Mezi nejvýznamnější památky patří zdaleka viditelný hrad, Starý bazar, čtvrť Palorto nebo Muzeum studené války v rozsáhlém bunkru.